Emisní limity a třídy u kamen a krbů

Krbová kamna nejsou kotel 

Existuje rozdíl mezi pojmy "kotel" a "kamna" či "krb s teplovodním výměníkem". I když oba slouží k lokálnímu vytápění a používají tuhá paliva, řídí se odlišnými normami a mají odlišné technické požadavky a metody zkoušení.

Kotle jsou definovány podle normy ČSN EN 303-5 z roku 2000 a jsou rozděleny do tříd. Jsou umístěny obvykle v technických místnostech a slouží k vytápění celého domu či bytu.

Na druhé straně, interiérová topidla, jako jsou krbová a peletová kamna, se řídí normami jako EN 13240 (krbová kamna), EN 13229 (krbové vložky) a EN 14785 (kamna na dřevěné pelety). Tyto topidla jsou umístěna přímo v obytných prostorách a kromě vytápění přispívají i k atmosféře místnosti, což umožňuje uživatelům užívat si pohled do plamenů a vytvářet romantickou atmosféru.

Emisní třídy se týkají pouze kotlů

Emisní třídy kotlů, jsou hodnocením kotlů na tuhá paliva v souladu s normou ČSN EN 303-5:2012. Tato norma rozděluje kotle do tříd 1 až 5 na základě jejich účinnosti a emisí. Tato klasifikace se nevztahuje na krbová kamna, krbové vložky ani kamna a vložky s teplovodním výměníkem; platí pouze pro kotle. Interiérová topidla třídy nemají.

Pro provozovatele kotlů je klíčové datum září 2024, protože od tohoto data nebude povoleno provozovat kotle 1. a 2. třídy.

Zákaz provozu topidel nižších emisních tříd se týká pouze kotlů a neovlivňuje kamna, krbové vložky ani ty s teplovodním výměníkem.