Časté dotazy

Jaký výkon kamen potřebuji k vytopení domu?

Všeobecně se uvádí, že 1kW výkonu krbových kamen nebo krbové vložky vyhřeje cca 20m³. Tento vzorec ovšem platí pro starší, tepelně neizolované domy a byty!

V současných zateplených novostavbách, můžeme při výpočtu vycházet z předpokladu, že 1kW výkonu krbových kamen nebo krbové vložky vyhřeje přibližně 40m³.

Přesně vám to spočítá jen topenář, který se k vám přijede podívat a zhodnotí stav vašeho zateplení, umístění kamen atp.

Jaká je dodací lhůta kamen?

U skladových kusů je dodací lhůta 3 - 7 dnů. Dle vytíženosti expedice. U vyprodaných položek je dostupnost individuální a můžeme ji pro vás v případě zájmu ověřit. Kontaktujte nás na info@krbarna.cz nebo napište do chatu v dolním pravém rohu stránky.

Jak daleko musí být kamna od zdi?

Minimální odstupy předmětů od topného tělesa, tedy krbových kamen s výměníkem i bez něj, určuje norma ČSN 06 1008/1997. Největší prostor potřebují kamna zepředu – celých 80 centimetrů. Zboku a zezadu by měla mít kamna prostor minimálně 20 centimetrů.

V jaké výšce má být zaústění do komína?

Výška zaústění kouřovodu do stěny vždy závisí na typu topidla.

  • Pokud je nehybný kotel položen přímo na podlaze místnosti, má být výška zaústění 1,6 až 2,1 metru nad zemí. 
  • U závěsného kotle 2,1 až 2,4 metru. 
  • V případě krbu a krbové vložky 1,8 až 2,4 metru.

Tyto údaje by též měla znát topenářská firma, která nám kotel zapojí. Kouřovod smí být ke komínu napojen pouze na jedné ze 4 bočních stran komínové tvárnice a sopouch nikdy nesmí procházet rohem komína.

Proč uvádíte, že výrobek není vhodný jako hlavní zdroj tepla k vytápění?

Dle zákona musí být tato informace uvedena u všech kamen a sporáků, jež mají nižší energetickou účinnost než udává směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES.

Kde mohu kamna vidět?

Kamna značek PRITY, ZVEZDA a VICTORIA si můžete po domluvě prohlédnut ve vzorkovně na adrese U Plovárny 1262/12, Děčín 405 02.